Przed sławą

Robyn Rihanna Fenty zaczęła śpiewać w wieku siedmiu lat. Pomimo trudnej sytuacji rodzinnej nie zrezygnowała z kariery scenicznej. Ojciec Rihanny był uzależniony od narkotyków i stosował przemoc wobec swojej partnerki, co w rezultacie doprowadziło do rozpadu małżeństwa z Moniką. Ich córka miała wówczas 14 lat. Rok później założyła w szkole swój pierwszy zespół oraz poznała producenta Evana Rogersa, który przebywał wtedy na wakacjach ze swoją małżonką. Rogers przesłuchał dziewczyny. Od razu dostrzegł gwiazdorski potencjał w młodej Rihannie, a następnie pomógł jej nagrać demo w Stanach Zjednoczonych. „Kiedy Rihanna pojawiła się na scenie, pozostałe dwie dziewczyny z zespołu przestały dla mnie istnieć” – wspominał później producent.

Poza talentem, Rihanna wyróżniała się już wtedy niebanalną urodą, dzięki której w wieku 16 lat została miss szkoły. Jak sama przyznała, konkurs piękności był jej pierwszym kontaktem z makijażem. Zagrała również w szkolnym przedstawieniu muzycznym, wykonując piosenkę „Hero” z repertuaru Mariah Carey. Co ciekawe, jako nastolatka przeszła również przeszkolenie wojskowe na Barbadosie.

Wsparcie Evana Rogersa było nieocenione w drodze do kariery. Aspirująca piosenkarka wielokrotnie odwiedzała go wraz z mamą w jego domu w Stanach Zjednoczonych, by w końcu podjąć decyzję o przeprowadzce na stałe z Barbadosu do Ameryki. Rozstrzygające było podpisanie kontraktu z wytwórnią Def Jam na czele, której stał wówczas Jay-Z. „Nie musiałem się zastanawiać nawet jednego dnia. Gdy ją zobaczyłem, w ciągu dwóch minut zdałem sobie sprawę, że mam przed sobą przyszłą wielką gwiazdę” – wspominał Jay-Z.

2005-2010 >>>