ANTI – RIHANNA NAVY POLSKA
 

ANTI

ANTI

ANTI to ósmy studyjny album od Rihanny, następca wydanego w 2012 roku albumu Unapologetic. Wydany po raz pierwszy 28 stycznia 2016 roku przez wytwórnię Rihanny Westbury Road Entertainment. Album był nagrywany od 2014 roku, ale Rihanna w poszukiwaniu własnego dźwięku i stylu nagrywała go aż do 2016 roku. W międzyczasie, na początku 2015 roku Rihanna wydała trzy single: FourFiveSeconds, Bitch Better Have My Money i American Oxygen. Single nie znalazły się na ostatecznej wersji albumu ANTI. Album pojawił się na platformie Tidal 28 stycznia 2016 około godziny 6:00 czasu polskiego. Dzień później album trafił do sprzedaży. Przez pierwsze 24 godziny album można było ściągnąć z platformy za darmo. Jako część kontraktu Rihanny z Samsungiem, koreański gigant zakupił milion kopii płyty i udostępnił je fanom za darmo. Dwa dni po premierze album pokrył się w Stanach Zjednoczonych platyną.

Rihanna była producentem wykonawczym albumu i wiele z jej tekstów ostatecznie trafiło na wydawnictwo. Podczas nagrywania Rihanna współpracowała z takimi producentami jak Jeff Bhasker, Boi-1da, Dj Mustard, Hit-Boy, Brian Kennedy, Timbaland i No I.D. Na płycie znalazły się duety z dwoma artystami: raperem Drake i artystką SZA.

Album to hołd dla dźwięków R&B, hip-hopu i soulu. Na albumie znalazł się także cover piosenki zespołu Tame Impala – Same Ol’ Mistakes. Wokalista zespołu zapewnił, że cały zespół jest zadowolony z wersji Rihanny i był bardzo szczęśliwy na możliwość współpracy z artystką.

Singlem promującym album został duet z Drake’iem Work, który trafił na szczyt notowania Billboardu, zostając 14. numerem jeden Rihanny w Stanach Zjednoczonych. W lutym Rihanna pobiła rekord listy Dance Club Songs  – umieściła na jej szczycie osiem piosenek z jednego albumu. Ostatnim numerem jeden został duet z SZA Consideration, który jest utworem otwierającym album.

W wersji deluxe możemy usłyszeć trzy dodatkowe utwory: Goodnight Gotham, Pose oraz Sex With Me. Dwa ostatnie dotarły na szczyt notowania Dance Club Songs. 

Aż sześć piosenek z albumu pokryło się w Stanach Zjednoczonych przynajmniej platyną. Singiel Work pokrył się platyną sześć razy, Needed Me cztery razy, Love On The Brain trzy razy, a Sex With Me, Desperado i Kiss It Better raz.

Album okazał się wielkim sukcesem komercyjnym, a krytycy i fani chwalili dojrzałość i kreatywność Rihanny. Rok po premierze płyty Rihanna podzieliła się swoimi odczuciami z procesu jej tworzenia i podziękowała fanom za cierpliwość.

Patrząc jeden rok wstecz …. Wydałam najbardziej wyczekiwany album w mojej karierze #ANTI …. Kiedy rozpoczynałam nad nim pracę, nie wyobrażałam sobie, jakim okaże się to wyzwaniem. Ewoluowałam pośrodku tworzenia dzieła sztuki, które miało odzwierciedlać to, gdzie znajduję się danym momencie, jednak nie wiedziałam co to znaczy! Przez pewien okres byłam otępiała… niewrażliwa na złe rzeczy i na te dobre. Ale zdecydowałam, że nie nie ugnę się pod innymi i nie zrobię takiej płyty, której oczekiwali ode mnie inni, lub kiedy jej oczekiwali i jak! Do końca przy tym trwałam, aż w końcu coś poczułam. Pamiętam jakby to było wczoraj, noc w którą wreszcie to się wydarzyło. Wynajęliśmy na kilka miesięcy dom w Malibu i po prostu nagrywaliśmy. Każdy pokój, każda kanapa, każdy róg; muzycy byli wszędzie, cała firma Fenty Corp; to były najlepsze czasy! Pewnej nocy po prostu słuchaliśmy muzyki, TyTy powiedział coś i nagle zrobiłam się mega wrażliwa, lolol! Potem pomyślałam „czekajcie, czy właśnie coś poczułam?? CZY WŁAŚNIE COŚ POCZUŁAM???!!” To był moment, w którym znowu sobie zaufałam, mojemu słuchowi, mojej intuicji oraz temu jakie uczucia wzbudzała we mnie muzyka. Nie wiedziałam, jak będzie to odebrane, ale też się tym nie przejmowałam. Chciałam po prostu zrobić coś, co sprawi, że poczuję, że to jest właśnie to! Do moich najpiękniejszych, najbardziej lojalnych fanów, za których wsparcie inni gotowi byliby zabić: byliście przy mnie i (nie)cierpliwie czekaliście przez cały ten czas! Fakt, że tak wielu okazało wsparcie i tak entuzjastycznie przyjęło Anti było samo w sobie największą nagrodą. Nigdy nie będę w stanie podziękować wam za miłość, którą okazujecie. Do każdej zaangażowanej w ten proces, od dźwięku po wykonanie artystyczne, dziękuję i uwielbiam Was! Chwała Panu! Nienawidzę długich podpisów, wiem, że ciężko to stwierdzić, ale nie obchodzi mnie to! ? #ANTiversary

Wydawnictwo było promowane podczas światowej trasy koncertowej ANTI World Tour, w ramach której 5 sierpnia 2016 roku Rihanna wystąpiła na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Tracklista

 1. Consideration (feat. SZA)
 2. James Joint
 3. Kiss It Better
 4. Work (feat. Drake)
 5. Desperado
 6. Woo
 7. Needed Me
 8. Yeah, I Said It
 9. Same Ol’ Mistakes
 10. Never Ending
 11. Love On The Brain
 12. Higher
 13. Close To You
 14. Goodnight Gotham – deluxe edition
 15. Pose – deluxe edition
 16. Sex With Me – deluxe edition