Clara Lionel Foundation

Clara Lionel Foundation została założona przez Rihannę w 2012 roku, a jej nazwa to imiona jej ukochanych dziadków, Clary i Lionela Brathwaite’ów. Clara, zwana przez najbliższych Dolly zmarła na raka w 2012 roku. Rihanna zawsze podkreślała, jak bardzo chce pomagać tym, którzy mają w życiu gorzej, czy to z powodu sytuacji zdrowotnej, politycznej kraju lub socjalnej.

The Clara Braithwaite Center for Oncology and Nuclear Medicine at Queen Elizabeth Hospital

Jednym z pierwszych projektów Rihanny był zakup sprzętu na oddział Onkologii i Medycyny Nuklearnej w szpitalu Królowej Elżbiety na Barbadosie. Oddziałowi dostarczono specjalistyczną aparaturę umożliwiającą leczenie nowotworów, jak i wcześniejsze ich wykrywanie. Jest to projekt szczególnie bliski sercu Rihanny, ponieważ jej babcia Clara zmarła na raka.

Do dzisiaj, fundacja podarowała szpitalowi trzy aparatury: sprzęt do radioterapii, system brachyterappi oraz tomograf komputerowy. Aktualnie centrum zajmuje się całą populacją Barbadosu i zapewnia im niesamowitą opiekę. Oddział nazwano na cześć zmarłej babci Rihanny.

The Barbados Micro Grants Program

Nie tylko pomoc finansowa dla dzieci uczących się jest ważna, ale także zapewnienie im jak najlepszego miejsca do takiej nauki. Poprzez program mikro grantów, Clara Lionel Foundation wspiera rozwój edukacji na Barbadosie. Inicjatywa wspiera szkoły, które propagują osiągnięcia akademickie. Do tej pory, z programu skorzystało pięć szkół.

Global Scholarship Program

W maju 2016 roku Rihanna ogłosiła międzynarodowy program stypendialny, z którego w dotychczasowych dwóch edycjach mogli skorzystać uczniowie zamieszkali na terenie Barbadosu, Brazylii, Kuby, Haiti, Gujany oraz Jamajki, którzy zostali przyjęci na studia lub do koledżu w Stanach Zjednoczonych. W oświadczeniu Rihanna powiedziała:

„Możliwość ofiarowania komuś daru edukacji jest zaszczytem. Wyższe kształcenie zapewni perspektywy, szanse oraz pozwoli dzieciom zdobywać wiedzę, bo przecież na to zasługują. Jestem zachwycona z faktu, że mogę to zrobić.”

Dzięki wsparciu finansowego fundacji, uczniowie mogą w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje studiowania w Stanach Zjednoczonych.

GLOBAL PARTNERSHIP FOR EDUCATION

We wrześniu 2016 roku Rihanna została ogłoszona nową światową ambasadorką GPE – organizacji, której głównym celem jest zapewnienie dostępu do edukacji ponad 250. milionom dzieci, które nie chodzą do szkoły oraz ponad 330. milionom, które do niej chodzą, ale się nie uczą na poziomie, na jakim powinni. GPE działa w ponad 60. krajach, a ich działania skupiają się na pomocy dzieciom z najbiedniejszych rodzin oraz tym, które cierpią z powodu konfliktów zbrojnych lub innych, niezależnych od nich, czynników.

Zadaniem Rihanny jest zachęcanie światowych przywódców oraz decydentów do zwiększenia wsparcia i pomocy dla światowego ruchu na rzecz edukacji. Mówiąc o współpracy, Rihanna powiedziała:

„Głęboko wierzę, że dzieci z każdego zakątka świata powinny mieć prawo do edukacji na najwyższym poziomie. Z tego powodu mam przyjemność ogłosić współpracę pomiędzy Clara Lionel Foundation a Global Partnership for Education oraz Global Citizen. Jestem przekonana, że wzajemnie wzmocnimy nasze wysiłki i zapewnimy dzieciom na całym świecie dostęp do edukacji na jaką zasługują.”

Julia Gillard, przewodnicząca GPE oraz była premier Australii powiedziała:

„Jesteśmy niesamowicie podekscytowani faktem, że Rihanna dołącza do GPE jako światowy ambasador, aby walczyć o prawo każdego dziecka do edukacji. Mamy teraz jedyną okazję, aby skłonić światowych przywódców do poświęcenia tej kwestii więcej uwagi, a głos Rihanny oraz jej podróże do krajów, w których operuje GPE będą miały niezwykły wpływ na zwiększenie jakości życia dzieci na całym świecie.”

Hugh Evans, prezes zarządu Global Citizen, powiedział:

„Tworzenie przyszłości pozbawionej skrajnego ubóstwa rozpoczyna się od edukacji. Poprzez tę współpracę łączymy ze sobą trzy uzupełniające się strony: Global Citizen zajmie się rzecznictwem oraz budowaniem ruchów na rzecz obrony prawa do edukacji; Rihanna, której status jednej z największych gwiazd naszego pokolenia wzmocni te wysiłki oraz organizacja Global Partnership for Education, której zadaniem będzie sprawienie, że rządy na całym świecie wprowadzą te zmiany w życie. Nasza współpraca będzie miała wpływ na przyszłe pokolenia.”

W ramach projektu w styczniu 2017 roku Rihanna odwiedziła Malawi, ubogi kraj w Afryce, gdzie dostęp do edukacji jest mocno ograniczony. Rihanna poświęciła cały tydzień na spotkania z przedstawicielami kraju, mentorami oraz uczniami, którzy wspólnie walczą o lepszą przyszłość dla nowego pokolenia Malawijczyków. Podczas wizyty Rihanna powiedziała:

„Żałuję, że muszą porzucać szkołę, ponieważ są tacy mądrzy, a wszyscy się uczą razem i w tym samym tempie. To smutne, że dla wielu przygoda z nauką się kończy tak szybko, ponieważ mogliby osiągnąć wiele, gdyby mieli do tego odpowednie narzędzia”.

W lipcu 2017 roku, Rihanna spotkała się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, z którym rozmawiała o przyszłości projektu. Rozmawiała o edukacji w krajach rozwijających się, głównie o dziewczętach pozbawionych tego podstawowego prawa ze względu na ich sytuację materialną, czy społeczną w kraju. Po spotkaniu Rihanna wydała krótkie oświadczenie:

„Dopiero co odbyłam wspaniałe spotkanie z prezydentem i pierwszą damą. Byli dla nas niezwykle serdeczni. Skupiliśmy się na rozmowach o edukacji… już teraz mogę zdradzić, że we wrześniu ogłosimy coś naprawdę wielkiego”.

Rihanna powiedziała także, że w październiku planuje wrócić do Afryki, aby kontynuować swoją misję oraz, że nie może się doczekać współpracy z prezydentem Francji nad przyszłymi projektami.

„Nie mogę się doczekać, aż usłyszycie o naszych planach. Uważam, że to naprawdę jest rok edukacji.”

THE DIAMOND BALL 

Diamond Ball to coroczna impreza charytatywna organizowana przez Rihannę. Dochód z biletów i aukcji jest przekazywany na konto fundacji. Do tej pory odbyły się trzy takie imprezy charytatywne: w 2014, 2015 i 2017 roku.

2014

Pierwszy w historii bal charytatywny zorganizowany przez Rihannę odbył się 11 grudnia 2014 roku w Beverly Hills. Oczywiście, okazał się wielkim sukcesem. Na balu pojawili się m.in Ellen Pompeo, Big Sean, Kim Kardashian i jej mama Kris Jenner, Big Sean i wielu przedstawicieli Roc Nation, Salma Hayek z mężem, Brad Pitt i wielu innych filantropów i ludzi z show biznesu. Na balu była obecna cała rodzina Rihanny, a sama RiRi wyglądała zjawiskowo. Big Sean również wystąpił na scenie. Potem Brad Pitt zapowiedział występ Rihanny, który odbył się przy udziale orkiestry. Cały bal poprowadziła legenda amerykańskiej telewizji – Jimmy Kimmel.

2015

Drugi Diamond Ball odbył się 10 grudnia 2015 roku w hangarze Barker w Kalifornii, w którym często organizowane są bale charytatywne i wielkie przyjęcia. Galę poprowadził komediant Kevin Hart, a specjalny występ dał Lionel Richie. Podczas balu została po raz pierwszy wręczona nagroda Diamond Honors Award, którą otrzymał prezes Live Nation, Michael Rapino. Nagroda Diamond Honors Award będzie wręczana wybitnym osobistościom wyróżniającym się swoimi osiągnięciami w sferach filantropii i rozrywki oraz tym, którzy walczą o równość ludzi na całym świecie w aspektach takich jak opieka medyczna, edukacja, sztuka i kultura. Wśród gości byli m.in. Will i Jada Pinkett Smith, Kylie Jenner i jej chłopak Tyga, Zendaya czy Emily Ratajkowski. Na balu nie mogło zabraknąć rodziny Rihanny.

2017

W 2016 roku Diamond Ball się nie odbył, ale już w marcu 2017 roku Rihanna ogłosiła powrót imprezy. Tym razem jednak na miejsce wydarzenia wybrała Nowy Jork. Impreza charytatywna odbyła się w Cipriani Wall Street. W oświadczeniu dla prasy Rihanna napisała:

„Nowy Jork to idealne miejsce na wspaniałą imprezę charytatywną, dlatego jestem tak podekscytowana, że bal odbędzie się właśnie tam. To wspaniały sposób na świętowanie osiągnięć Clara Lionel Foundation oraz na zwrócenie uwagi świata na naszą misję. Na pewno będzie to niezapomniana noc!”

Pod koniec czerwca ogłoszono, że na scenie pojawi się raper Kendrick Lamar, a całą galę poprowadzi Dave Chapelle. W sierpniu do informacji podano, że do Lamara dołączy Calvin Harris. Podczas gali zebrano ponad 5 milionów dolarów, bijąc tym samym rekord poprzedniego Diamond Ball. Na otwarciu Rihanna zachęcała zebranych do wsparcia fundacji i misji, która im przewodzi.

Mam nadzieję, że kiedy dowiecie się więcej o naszej działalności i o tym, co planujemy jeszcze zrobić, to będzie to dla Was inspiracją, aby dołączyć do naszej misji.  Oczywiście, mam też nadzieję, że im więcej wypijecie, tym bardziej będziecie skłonni do wydawania pieniędzy.

Wśród gości pojawili się m.i.n Beyoncé, JAY-Z, Trevor Noah, Leonardo DiCaprio, Cardi B, Future i Emily Ratajkowski. Podczas gali głos zabrała także Justine Lucas, przewodnicząca fundacji, która zapowiedziała, że przyszłe projekty Clara Lionel Foundation obejmują m.i.n pomoc ludziom po Huraganie Irma, który w sierpniu 2017 roku spustoszył wybrzeże Stanów Zjednoczonych i wyspy na Karaibach.